Opšti nedostatak energije vrlo je čest pratilac prvih jesenjih dana. Svi neprijatni simptomi koje osećamo početkom jeseni, a uključuju i pad raspoloženja, motivacije, koncentracije i imuniteta, za mnoge od nas su samo deo tegoba. Brojni su ljudi koji tokom svih jesenjih meseci osećaju konstantan umor, pospanost i bezvoljnost, a žene dodatno primećuju pojačano isušivanje kože, česte iritacije, kao i opadanje kose.
Ukoliko ovi simptomi nisu deo hroničnih bolesti niti posledica uzimanja propisane terapije, a ostaju umereni, odlazak kod lekara nije zahtevan jer se sa njima možete nositi i na prirodan način: uvođenjem u svakodnevni jelovnik sezonskih namirnica koje imaju blagotvorno dejstvo na organizam, ali i korišćenjem preparata na prirodnoj bazi.
Bundeva – kraljica jeseni sa dobrim razlogom
Njena topla boja i slatki miris iz rerne koji se širi kada je pečete sa cimetom, kao i hrskave semenke prava su asocijacija na jesen. Ako mislite da je samo zbog toga bundeva proglašena kraljicom jeseni, varate se.
Ona je jedna od najzdravijih sezonskih voćki koje bi trebalo da jedete što više tokom jesenjih meseci: plod bundeve bogat je beta-karotenom koji je snažan antioksidans, kao i vitaminima i mineralima, dok semenke sadrže veliku koncentraciju cinka koji jača imunitet.
Ono što o bundevi možda niste znali je da njen plod sadrži aminokiselinu koja stimuliše lučenje serotonina i poboljšava raspoloženje. Ako baš niste ljubitelj bundeve, probajte ulje od njenih semenki koje ima brojne zdravstvene prednosti. Bogato je Omega-3 i Omega-6 masnim kiselinama i povoljno utiče na povećanje energije i izgled kože.
Osim što je ukusna i niskokalorična, bundeva ima nisko glikemijsko opterećenje. Na 100g sadrži svega 26 kcal i 6g ugljenih hidrata.
Vitaminske bombe: nar i cvekla
Nutricionisti sa razlogom preoporučuju što više boja na tanjiru. Tamno crveno voće i povrće poznato je po svojim antioksidativnim svojstvima, a za tegobe koje prate period od oktobra do decembra idealni su cvekla i nar.
Nar je nazvan voćem bogova zbog visoke koncentracije vitamina i minerala, među kojima su za imunitet veoma važni vitamini A i C, ali i vitamin K, vitamini B grupe i vitamin E. Osim što štite ćelije od oksidativnog stresa, semenke nara sadrže biljne materije koje podstiču proizvodnju serotonina, pa su prirodan način za poboljšanje raspoloženja. Nar ima i pozitivan učinak na nervni sistem.
Uz sve to, ako na jesen imate probleme sa kožom, svež nar je odličan izbor jer je vrlo efikasan u detoksikaciji kože i redukciji znakova starenja izazvanih izlaganjem suncu.
Tradicionalna upotreba cvekle za lečenje anemije i opšte poboljšanje zdravstvenog stanja i imuniteta poslednjih godina je dobila svoju potvrdu širom sveta. Sok od svekle postao je omiljeni preparat za poboljšanje imuniteta, a zbog pozitivnih efekakta cvekle na srce i krvne sudove, ona je nezaobilazni element svakog zdravog jelovnika tokom cele godine.
Obilje kalcijuma, gvođža i vitamina A čine je posebno neophodnom u hladnijim danima, naročito ako se često razboljevate u sezoni gripa i prehlada. Pigmenti ove korenaste biljke pomažu u boljem transportu kiseonika do ćelija čime utiču na poboljšanje energije i detoksikaciju čitavog organizma, naročito jetre.
Izborite se sa posledicama suvog vazduha
U jesen se spoljne temperature mogu spustiti više nego što je prijatno, pa se zagrevanje prostorija u kojima boravite i pre grejne sezone ponekad čini neophodnim. Iako će to prijati vašim stopalima i stomaku, sa sluzokožom nosa i grla je slučaj sasvim drugačiji.
Naročito ukoliko se grejete klima uređajem ili kvarcnim grejalicama, vazduh postaje toliko suv da izaziva nadražaje sluzokože grla i nosa koji potom postaju privlačni različitim vrstama bakterija. Osim što možete nabaviti uređaje za vlaženje vazduha, nosnoj sluznici će prijati rastvor morske soli jer pruža dovoljnu količinu vlage i sprečava isušivanje.
Za grlo su odlični preparati na bazi propolisa koji daju vlažnost i umiruju neprijatno grebuckanje i nadražajni kašalj izazvan suvim vazduhom. Obe vrste preparata istovremeno deluju kao prirodni antiseptici i sprečavaju razvoj prehlade i gripa.
Koža je često isušena u jesenjim mesecima
Tokom hladnih jesenjih meseci koža zahteva posebnu pažnju. Iako se mnogi od nas iznenade rapidnim isušivanjem kože, ovo su sasvim logične posledice boravka na hladnom vazduhu: on izvlači vlagu iz spoljašnjeg sloja kože, što izaziva sužavanje krvnih sudova i slabu prokrvljenost. Upravo zbog toga nastaje sušenje, perutanje, pa i pucanje kože.
Zato su pravi preparati za negu kože ruku oni zasnovani na aloe veri, arganovom i ulju jojobe koji imaju snažne regenerišuće efekte i pružaju dodatnu zaštitu. Pa ipak, za lice je potrebna nešto „lakša“ nega koju nude hidratantne i kreme na bazi hijaluronske kiseline jer koži brzo vraćaju izgubljenu vlagu. Još jedan od sjajnih sastojaka preparata za kožu je i kolagen koji osigurava elastičnost.
Obezbedite suplemente i za kosu
Sa promenom godišnjeg doba, sezonsko opadanje kose smatra se normalnom pojavom, ali je kod žena ne samo češće, već i pojačano u odnosu na muškarce, a zavisi i od starosne dobi.
Zato je i koži glave neophodna adekvatna nega blagim sredstvima za pranje čiji je cilj da poboljšaju prokrvljenost. Zato birajte šampone koji sadrže kofein, kompleks B vitamina, cink, bakar i aminokiseline.
Ako ste i ranije iskusili jesenji umor i prateće simptome, i sami znate da je ovakvo stanje prolazno. Uz malo truda i uravnoteženu ishranu ove godine svi simptomi mogu biti znatno manje neprijatni. Ne zaboravite da redovne šetnje imaju pozitivno dejstvo na imunitet i zdravlje, kao i da popravljaju raspoloženje i vraćaju energiju.
Uz šarene kišobrane i gumene čizme, naučićete da volite i šetnje po kiši!